Varak boyama nasıl yapılır nerde yaptırılır

MOBİLYA BOYA,LAKE BOYA,CİLA USTASI 0 535 394 18 16

Varak boyama nasıl yapılır nerde yaptırılır

Mobilya boyasında varak uygulaması nasıl yapılır onu inceleyelim. Burada verilen bilgiler kendimiz tarafından uygulanan yöntemlerdir. Farklı uygulamalar farklı görüşler olabilir.

Bu uygulamamızda oymalı mobilya üzerinde yaprak varak çalışması yapacağız.

Gerekli malzemeler

Varak yapılacak ürün
Altın yada gümüş toz yaldız
Altın yada gümüş imitasyon yaprak varak
Mixion Yaprak Varak Yapıştırıcısı
Vernik
Fırça (Yapıştırıcıyı sürmek için ince ve küçük, Varağı temizlemek için kalın)
Uygulama

Öncelikle varak uygulanacak yüzey yaldız karışımı vernikle boyanır. Eğer geniş bir yüzeyde bazı bölgelere varak yapılacaksa o bölge bantlama yöntemiyle maskelenir ki diğer yüzeyler batmasın. Yaldızla boyamamızın sebebi varağın tam yapışamama probleminde varak rengine yakın bir renk çıkması için.
Yaldız boya kuruduktan sonra; İnce fırça ile miksiyon varak yapılacak yüzeye sürülür. Tutkalın (miksiyon) homojen dağılmasına ve her yüzeye değmesine dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde yapışmama olabilir.
Tutkalın kuruması için 15 – 20 dakika beklemek gerekir. Bu bekleme süresimiksiyonun şeffaflaşması gerçekleştiğinde biter.
Uygun süre dolduğunda İmitasyon yaprak varağı elimize dikkatlice alıyoruz. Çok hafif çok nazik bir yapıya sahip, en ufak rüzgarda yırtılabilir.
Varak yapılcak yüzeye dikkatlice yerleştiriyoruz, bu yerleştirme önemli, varağın kırışık yada düzgün olması bu aşamada sağlanır. Yerleştirdikten sonra 4- 5 cm lik kalın fırça ile ufak darbeler halinde imitasyon varağavuruyoruz ki yüzeye yapışsın. Yaprak varağı her yapıştırdığımızda bu işlemi tekrarlıyoruz. Bütün yüzey yapıştırıldıktan sonra tutkalın tamamen kurumasını bekliyoruz.
Bekleme süresi en az 6 saatir. Bu süre sonunda temiz kalın bir fırça ile yaprak varak kalıntılarını temizlemek için yapıştırdığımız yaprak varağın üstünü fırçalıyoruz. Hafif sağ-sol yukarı-aşağı hareketlerle yaprağın yapışmayan, üst üste gelen fazlalıklarını alıyoruz.
Son işlem olarak yaprak varağı korumak için vernik atıyoruz. Bu işlem için mat yada parlak oluşuna göre Deredur (mat içi), parlak olması içinde parlak vernik atıyoruz.
Yaprak varak uygulamasını kabaca anlattık, bu işlemleri adım adım evde uygularsanız sizde çay sehpalarınıza yada diğer küçük ev eşyalarınıza rahatlıkla varak yapabilirsiniz. Hadi kolay gelsin.

Her türlü varak işleriniz için bizimle irtibata geçin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.